Kaple sv. Urbana - Slavkov 2008

Kaple sv. Urbana a okolí poblíž Slavkova.

Kaple sv. Urbana

stojí na kopci (362 m n. m.) severně od Slavkova. Jeho svahy až do 80. let 19. století pokrývaly vinohrady. Kaple je zasvěcena papeži sv. Urbanovi, patronu vinařů, sadařů a zahradníků. Objekt centrálního půdorysu, orientovaný severojižním směrem, má tvar rovnoramenného kříže, jehož střed je zaklenut kopulí. Nad kněžištěm se vypíná čtyřboká věž.
V nadační listině stojí, že kaple byla postavena v roce 1712 podle projektů Domenica Martinelliho. V roce 1784 byla za josefínských reforem uzavřena.

Francouzští vojáci bitvy u Slavkova kapli využili jako strážnici pro pozorování postupu spojenecké rusko-rakouské armády táhnoucí od Olomouce k Brnu. Objekt také sloužil jako skladiště a stáje. Odtud byla 28. 11. 1805
vypálena varovná dělová rána zvěstující slavkovské posádce nepřátelský postup k Brnu a na Bučovice. Za pobytu Francouzů byl objekt poškozen a v roce 1816 zbořen. Nová kaple na starých základech byla z dotací občanů postavena v letech 1858 až 1861.
Z kaple svatého Urbana pochází nejstarší veduta Slavkova z 1. poloviny 18. století. Nyní se restaurovaný obraz nachází v zámku.

Odkaz na oficiální stránky kaple

 

Datum: 14. 10. 2008, Autor: Jojo

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář…

Přidat komentář

(nebude zveřejněn)

Ochrana proti spamu (prosím, zodpovězte následující otázku):

Položky označené * jsou povinné. 1 enter = nový řádek. Žádná syntaxe typu Texy není rozpoznávána, HTML bude escapováno.